Філософія сталого розвитку

Філософія сталого розвиткуУ вітчизняній літературі сталий розвиток визначається як форма такої взаємодії (коеволюції) суспільства і природи, при якому зберігається біосфера і забезпечується виживання і невизначено довгий розвиток людства. Мантатов В.В. розглядає сталий розвиток як закон Всесвіту. Цей закон відбиває фундаментальне властивість всіх явищ і процесів у Всесвіті: динамічну рівновагу, що характеризується відповідністю між стійкістю і мінливістю. Речі виявляються стійкими не самі по собі, а тільки по відношенню до певних совокупностям змін (перетворень), і, навпаки, зміни речей необхідно припускають стійкість буття, оскільки процес змін є не що інше, як розгортання (саморозкриття) стійкої субстанції.

Процес розвитку йде — як мінімум — двома протилежними шляхами: мінливості і стійкості, хаосу і порядку, інволюції та еволюції. У цій єдності і взаємопереходів протилежних моментів розвитку поняття сталого розвитку робить акцент на еволюції, узгодженості та спрямованості змін. Процесу такого розвитку притаманні порядок і безпека, виживання і сохраняемость структур на противагу хаосу і катастрофічності. Словом, сталий розвиток — це така творча еволюція системи, при якій ніякі перетворення усередині системи, ніякі зовнішні збурюючі фактори не можуть вивести її зі стану динамічної рівноваги.Профессор философии Мантанов В.В.

Найбільш загальна закономірність сталого розвитку — це роздвоєння єдиного на протилежності і синергетичне рівновагу між ними. Сталий розвиток має місце там, де протилежності не досягають антагонізму, де має місце самоорганізація системи, «розв’язність» ситуації. У свою чергу, логіка самоорганізації припускає коеволюцію, тобто когерентне взаємодія протилежностей. Цю діалектику сталого розвитку найбільш адекватно виражає поняття гармонії (в гераклітовской інтерпретації). Гармонія, за Гераклітом, є внутрішній зв’язок, прихована узгодженість, тобто рівновагу, що виходить в результаті «сходження» неослабного «розбіжності» протидіючих сил. Образ гераклітовской річки, що символізує загальний світопорядок (космос), висловлює обидва протилежних аспекти буття: зміна речей і їх стійкість. Справді, щоб залишатися самою собою, ріка повинна увесь час текти. Це означає, що кожна річ перебуває в стані тотожності з самим собою і одночасно постійної зміни, тобто представляє собою єдність протилежностей. Це прихована гармонія речей є божественний порядок, порушення якого неприпустимо і спричиняє за собою справедливе покарання.

У філософії Геракліта, як і у всій давньогрецької думки, панувало поняття космічної справедливості, яка «запобігає можливість того, щоб боротьба протилежностей коли-небудь завершилася повною перемогою однієї зі сторін».

Справедливість — це космічний принцип, що виражає збалансованість, мірну визначеність всього сущого. Отже, безмір є порушення справедливості і вона карна. Прекрасна належна міра в усьому, як говорили античні мудреці. Справедливість, що розуміється як закон заходи, є іманентною характеристикою космічного порядку. У суспільстві таким заходом, на наш погляд, є ступінь задоволення розумних потреб людини. Небезпечно як надспоживання багатих, так і недоспоживання бідних. Тому головна проблема сталого розвитку суспільства постає як проблема справедливості.

Закон сталого розвитку і є закон космічної справедливості. У світі все врівноважено і гармонізовано, тобто у світі панує справедливість, або порядок. І цей справедливий порядок не може бути порушений. Як говорив Анаксимандр, речі повинні бути засуджені за свою несправедливість по «порядку часу». Але суспільство, в якому ми живемо, страшно нестійкий, дисгармонійно і несправедливо. Людський порядок розійшовся з порядком космічним. Необхідна гармонізація людського буття, узгодження його з космічним порядком, з «великої динамікою природи, різні частини якої співзвучно резонують один з іншого».

Сталий розвиток суспільства можливе тільки в тому випадку, якщо гармонізовані відносини як всередині суспільства, так і з навколишнім середовищем у відповідності зі Стратегією Розуму.

У доповіді Міжнародної комісії ООН з навколишнього середовища і розвитку, відомому як «Доповідь Брундтландт», також зазначається, що «стратегія сталого розвитку спрямована на досягнення гармонії між людьми і між суспільством і природою». Після «Доповіді Брундтландт» сталий розвиток суспільства розуміється як збалансоване у всіх відносинах розвиток, і природно, такий розвиток немислимо без прийняття концепції справедливості. Новий підхід до проблем світоустрою, запропонований концепцією сталого розвитку, пов’язаний саме з розумінням місця і ролі справедливості в історичному процесі. «Наша нездатність добитися визнання і прийняття концепції спільних інтересів, що необхідно для процесу сталого розвитку, — говориться в доповіді Комісії ООН, — часто є результатом відносного зневаги економічної та соціальної справедливості всередині країн і між країнами». Досвід історії підтверджує: жодне суспільство не може бути стійким, якщо його основи не спираються на справедливість. Концепція сталого розвитку поширює турботу про справедливість на майбутні покоління людей, яке логічно передбачає також і охорону природи.

Зміст програми "Сталий розвиток України"

Запрошуємо Вас до розгляду та співпраці у  програмі «Сталий розвиток України» 

Також вас може зацікавити:

Нормативно-правова база
  У цьому розділі наводяться тексти нормативно-правових документів з питань, що...

Робота з неповною зайнятістю. Шукаємо відповідальну дівчину.
ТЕРМІНОВО! Для роботи з спецкореспондентами в Шевченковському районі запрошуємо відповідальну дівчину....

Вітаємо з реєстрацією
Шановний колега Ви зареєструвались на офіційному сайті Програми сталого розвитку...

Елементи освіти сталого розвитку
Сталий розвиток є широке поняття, яке уникає будь вузьке визначення...

Принципи освіти сталого розвитку
Шість принципів сталого розвитку освіти, викладені в навчанні для нашого...

       

Ваш відгук

Вам потрібно увійти, щоб залишити відгук.

Отримуйте всі новини сайту на свою поштову скриньку.
Це безкоштовно!
Просто вкажіть свою адресу.

Список спецкореспондентів
Нагадати пароль?

Відео тижня

Важливі матеріали

Киев Київ Одеса Погулянка ДАІ Долина Дтп Екологія та соціальний захист Львів Росія Савенко Н.І. Святошинський район Севастополь Тернопіль Соціальні новини Сталий розвиток Сталий розвиток технологій УБД мвд мвс музика міліція донбас днр ЦПР ЦТДЮГ кку корупція краматорськ позашкільна освіта ато батарейки вода гроші війна навчання україна суд утилізація сталий розвиток економіки сталий розвиток освіти сталий розвиток у світі сталий розвиток суспільства технологии фестиваль

Для показа облака WP-Cumulus необходим Flash Player 9 или выше.

Наші партнери

Автори порталу