Проблеми сталого розвитку

Сталий розвиток в Україні проблеми та можливостіСтрімкий розвиток сучасної індустріальної цивілізації призвело до планетарної кризи та до проблем сталого розвитку, що охоплюють різноманітні аспекти людського життя. Поступове усвідомлення нових загроз примушує народи і їхніх політичних лідерів шукати принципово нові підходи до соціально-економічному розвитку та природокористування. Одним з таких підходів може стати перехід на шлях сталого, або всебічно збалансованого, розвитку.

Ідеї ​​та принципи, концепція і стратегія сталого розвитку викладені в рішеннях конференції ООН з охорони навколишнього середовища і розвитку (Ріо-де-Жанейро, 1992 р.). Для переходу на шлях сталого розвитку кожна держава має розробляти власну програму дій, з урахуванням власних, існуючих в даний період, тенденцій у соціальній, економічній та екологічній сфері. Міністерство екології та природних ресурсів України виступило ініціатором створення такої стратегії і в 2004 році вона повинна бути розроблена.

Стан сучасного українського суспільства характеризується великою кількістю різноманітних проблем, велика кількість яких вимагають невідкладного вирішення. Всі ці проблеми тісно взаємопов’язані, і тому вирішувати їх необхідно комплексно. Але для цього необхідно подолати стереотипи мислення, наприклад про суперечність екології та економіки, — що будь-які екологічні заходи затратні для виробництва. Насправді існує безліч прикладів, коли гроші, вкладені в екологізацію виробництва, приносять прибуток.

Так в 1988 р. Університет Цюріха вирішив оновити застарілий елементарний лабораторний курс 1971 р., супроводжуючий вступні лекції з неорганічної, органічної та фізичної хімії. Щороку студенти проводили лабораторні роботи, в результаті яких чисті, прості реактиви вартістю 8000 дол перетворювалися на складну, брудну, отруйну в’язку масу, і щоб від неї позбутися, необхідно було витратити ще 16 000 дол Тоді професора X. Фішер і С. Ойгстер вирішили звернути процес назад і стали навчати студентів, як перетворити отруйні відходи в чисті, прості реактиви. Це скоротило витрати, вирішили деякі проблеми та заохотили формування «циклічного мислення». Студенти добровільно займалися цією роботою під час канікул, і до 1991р. переробка відходів у чисті реактиви перевищила надходження відходів. З тих пір курс щорічно виробляє лише кілька кілограмів хімічних відходів — менше ніж по 100 г на студента, тобто кількість відходів скоротилося на 99%, а сумарні виробничі витрати скоротилися на 20 000 дол, або приблизно на 130 дол на одного студента.

Для успішної реалізації ідей та вирішення проблем сталого розвитку в Україні необхідно наступне:
— Зміна пріоритетів при розробці економічної, промислової, енергетичної, сільськогосподарської політики. Необхідно реформувати податкову систему, зокрема перейти на рентну систему оподаткування, підтримувати розвиток малого бізнесу, залучати внутрішні та зовнішні інвестиції.
— Формування ефективної зовнішньої політики (особливо щодо імпорту / експорту). В даний час український ринок заповнили імпортовані товари, хоча багато з них можуть бути замінені товарами набагато кращої якості українського виробника.
— Вдосконалення нормативної бази. Необхідно створити відповідні нормативно-правові умови для сталого розвитку.
— Використання нових інформаційних технологій для обміну інформацією з питань сталого розвитку, для створення баз даних і моделювання локальних соціально-економічних та екологічних систем.
— Розвиток місцевого самоврядування.

У Хартії сталого розвитку європейських міст це відображено в принципі субсидіарності, який передбачає наявність у органів місцевого самоврядування стількох повноважень скільки можливо, а у центральних-скільки необхідно, тобто повноваження на вирішення відповідної проблеми повинні надаватися владним структурам на якомога нижчому рівні, який здатний вирішити цю проблему. Оптимально таким рівнем є муніципальна влада, оскільки в силу своїх повноважень в галузі планування, інвестицій, регулювання, контролю та виконання рішень, вони є найближчими до громадян органами, тобто органами, які можуть безпосередньо реагувати на побажання і прагнення своїх виборців.

Сталий розвиток міст спирається на наступні базові принципи:
— Міста є, з одного боку, найбільшу територіальну одиницю, населення якої безпосередньо відчуває на собі порушення соціального, архітектурного, економічного, ресурсного та екологічного рівноваги. З іншого боку, міський рівень — це той найменший масштаб, на якому ці проблеми можуть знайти конструктивне цілісне рішення в реалізованих стратегіях розвитку.
— Зізнається важливість раціонального використання території та формування ефективної політики просторового планування, що включає стратегічну екологічну оцінку всіх планів. Перевага віддається створенню багатофункціональних зон, які суміщають житло, місця роботи та надання послуг, щоб скоротити потребу в переїздах і, відповідно, знизити рівні забруднення.
— Зізнається важливість партнерства всіх секторів суспільства (влада, бізнес, громадськість), забезпечується доступ всіх громадян і зацікавлених груп до необхідної інформації та участь кожного жителя в розробці локальних стратегій розвитку, здійснюються програми навчання і підготовки з питань сталого розвитку як для широкої громадськості, так і для працівників органів місцевого самоврядування.

Таким чином, оптимальним рівнем реалізації ідей сталого розвитку та вирішення проблем є муніципальний рівень, і саме на цьому рівні в Україні намітилися позитивні зрушення. Ряд міст підписали Ольборгскую Хартію. Зрушився з мертвої точки процес взаємодії громадськості, в особі громадських організацій, з владою і бізнесом.

У м. Донецьку в 2000-2003 р.р. реалізувався проект підвищення суспільної екологічної свідомості мешканців міста «Роза Вітрів». Цей проект був спрямований на три цільові аудиторії (громадськість, місцева влада, бізнес) і включав три компоненти діяльності. Серед досягнень проекту можна відзначити: створення Комітету сталого розвитку м. Донецька, підписання Донецьким міським головою Ольборгской Хартії (20 жовтня 2000р.), Розробка індикаторів стійкого розвитку міста, проведення низки громадських кампаній («Натисни на сміття»), консультування з громадськістю з приводу будівництва нових об’єктів, підготовка Концепції механізму інформування та залучення громадськості до процесу прийняття екологічно важливих рішень для Донецької міської ради та Держуправління екології та природних ресурсів в Донецькій області.

В даний час Центром сталого розвитку «Роза Вітрів» (Донецьк) реалізується нова ініціатива «Мережа міст сталого розвитку України». Проект спрямований на залучення досвіду Великобританії та інших країн, які прийшли до висновку, що партнерство може стати ключовим елементом для максимально ефективного використання наявних ресурсів, гарантією того, що розвиток має збалансований характер і відповідає потребам всіх зацікавлених сторін, особливо громадськості, і сприяє розвитку тенденцій довгострокової стійкості. Проект також спрямований на залучення додаткових фінансових ресурсів і механізмів для реалізації спільних ініціатив. До Мережі, крім міст Україна, що підписали Ольборгскую Хартію, приєдналися міста: Євпаторія, Івано-Франківськ, Павлоград, Дзержинськ, Дніпродзержинськ, Бердянськ, Чернівці. Влада цих міст виявили бажання за активної участі громадськості впроваджувати ідеї сталого розвитку, реалізація яких сприятиме вирішенню екологічних проблем міста, створенню нових робочих місць, зниження захворюваності населення, досягненню якісно нового рівня життя городян.

Міста, які вступили в мережу, надають інформацію за власними напрацюваннями в сфері реалізації ідей сталого розвитку, яка викладається на інтернет-сайт проекту. Так, м. Нікополь, який підписав Ольборгскую Хартію ще в січні 1999 р., має розроблену екологічну політику, засновану на концепції сталого розвитку, і визначальну основні напрямки екологічного розвитку, способи реалізації цих напрямів, а також індикатори сталого екологічного розвитку, оцінку та інформування про прогрес у напрямку стійкості. Більш детальну інформацію про Мережі міст сталого розвитку України можна знайти на інтернет-сайті.

Зміст програми "Сталий розвиток України"

Запрошуємо Вас до розгляду та співучасті у  програмі «Сталий розвиток України» 

Також вас може зацікавити:

Нормативно-правова база
  У цьому розділі наводяться тексти нормативно-правових документів з питань, що...

Робота з неповною зайнятістю. Шукаємо відповідальну дівчину.
ТЕРМІНОВО! Для роботи з спецкореспондентами в Шевченковському районі запрошуємо відповідальну дівчину....

Вітаємо з реєстрацією
Шановний колега Ви зареєструвались на офіційному сайті Програми сталого розвитку...

Принципи освіти сталого розвитку
Шість принципів сталого розвитку освіти, викладені в навчанні для нашого...

Міжнародна нормативно-правова база
Декларація Ріо-де-Жанейро з навколишнього середовища і розвитку (14 червня 1992...

       

Ваш відгук

Вам потрібно увійти, щоб залишити відгук.

Отримуйте всі новини сайту на свою поштову скриньку.
Це безкоштовно!
Просто вкажіть свою адресу.

Список спецкореспондентів
Нагадати пароль?

Відео тижня

Важливі матеріали

Киев Київ Одеса Погулянка ДАІ Долина Дтп Екологія та соціальний захист Львів Росія Савенко Н.І. Святошинський район Севастополь Тернопіль Соціальні новини Сталий розвиток Сталий розвиток технологій УБД мвд мвс музика міліція донбас днр ЦПР ЦТДЮГ кку корупція краматорськ позашкільна освіта ато батарейки вода гроші війна навчання україна суд утилізація сталий розвиток економіки сталий розвиток освіти сталий розвиток у світі сталий розвиток суспільства технологии фестиваль

Для показа облака WP-Cumulus необходим Flash Player 9 или выше.

Наші партнери

Автори порталу