Вплив Бурштинської ТЕС на температурний режим Івано-Франківської області та його екологічна небезпека

Рубрика | Головні новини

Мітки | , ,

15 11 2012, матеріал підготував кореспондент Тетяна Моцак

                                       «Ми живемо не в окремій державі,а на  планеті Земля!»

   Місто Бурштин навдивовижу цікаве і гарне ! Вражає звичаями та природою! Насамперед  мене зацікавило те,що тут проводять  змагання з плавання у відкритій воді. Рибалки полюбляють ловити рибу саме тут ,адже риба швидше набирає вагу в теплій воді. І тут виникає питання:чому саме це озеро?Температура  води в озері вища на декілька градусів від очікуваної завдяки підігріву від електростанції. Бурштинська ТЕС забезбечується водою з розташованого неподалік водосховища на річці Гнила Липа. Водосходище часто називають Бурштинське озеро або море. Площа водосховища1260 га. Все б і нічого, але ось ,що мене вразило-озеро створює своєрідний мікроклімат біля своїх берегів. На берегах Бурштинського озера можуть дозріти абрикоси, і навіть персики. .На Бурштинській ТЕС працює три тисячі працівників. На станції є тепличне господарство, на якому вирощують банани, папайю, лимони, огірки та помідори — для працівників ТЕС. Продукція тепличного господарства відпускається по собівартості.

 І от саме ця електростанція мене й зацікавила.  За даними 2009 року, місто Бурштин — третє серед найбільш забруднених міст України.

Бурштинська теплова електростанція — розташована біля міста Бурштин (Івано-Франківська область) на перетині ліній електропередач, що з’єднують Україну з Угорщиною, Румунією, Словаччиною. Потужність 2 400. Збудована 1965—1969рр.. Викиди цієї електростанції сягають 84,4% від загальної кількості викидів стаціонарних джерел цілої Івано-Франківської області.

Основне технологічне паливо – вугілля вітчизняних вугільних басейнів, допоміжне – природний газ та мазут. Всі паливні котли обладнані комбінованими пилогазомазутними пальниками.   12 енергоблоків (потужністю по 200 МВт кожний) були введені в експлуатацію в 1965—1969 роках. Завдяки вдалому географічному розташуванню і зараз 2-3 енергоблоки постійно працюють на експорт.

   Бурштинська ТЕС являється потужним джерелом викидів шкідливих хімічних речовин у атмосферу. Викиди з двох 250-метрових й однієї 180-метрової труб розносять пануючі в цій місцевості західні й північно-західні вітри на відстані до100 кілометрів. У 2009 році зафіксовано викиди 190,9 тис. тонн шкідливих речовин — це конкретно 20,5 тис. т твердих частинок, 159,9 тис. сірчистого ангідриду, 11-12 тис. діоксиду азоту й 0,93 тис. тон оксиду вуглецю.

   Тверді частинки від спалювання вугілля (їх ще називають золою, вугільним пилом), які не вловило газоочисне обладнання, осідають у 30-кілометровому радіусі навколо станції. Їх аж 25,7% від усього забруднення.

    Сірчистий ангідрид в атмосферному повітрі вступає в хімічні реакції з водою і вже у вигляді кислот може пролитися з дощем на землю. Наразі, викиди сірчистого ангідриду являються найгостршою проблемою і не відповідають європейським нормам. Діоксид азоту спричиняє смог.  Оксид вуглецю посилює парниковий ефект.  За 2009 рік Бурштинською ТЕС в атмосферу викинуто біля 120 тис. тонн забруднюючих речовин.

Звичайно,відбувається очистка від золи проектним показником ефективності очистки 98%. Але через фізичну застарілість електрофільтрів, низьку якість ремонтів, фактична ефективність роботи електрофільтрів становить ≈ 70%. Що в результатів спалювання вуглеводневого палива в топках ТЕС приводить до викидання в атмосферу вуглекислого газу, концентрація якого зростає приблизно на 0,25% за рік, а це небезпечно, бо може викликати в майбутньому розігрівання атмосфери за рахунок парникового ефекту. А оксиди азоту та сірки викидають взагалі без очистки.

    Внаслідок цього в радіусі10 км. від  станції  температурний режим підвищений на 2 градуси. Що зрозуміло не може позитивно впливати ні на стан здоров»я людей,ні на стан довкілля! В радіусі30 км. вся територія устелена  золою і пороховим нальотом від випаровуваних забруднених і отруйних частинок,який не встиг очиститися через застарілі фільтри.

Керівництвом планується реконструювати 8 енергоблоків,збудувати новий золо відвал і тепломережі від ТЕС  до Бурштина. На це виділено понад 8,25 млрд грн.. Відтак, до 2020 року вийдемо на виробництво 12 млрд кВт. год.

   Вкрай незадовільний фізичний стан пилегазовловлюючого обладнання станції, відсутність закладеної в собівартості електроенергії коштів на проведення ремонтів обладнання, низька якість та великий золо і сірко вміст палива можуть привести до повного виходу з ладу електрофільтрів та зупинки ТЕС.

      Зростання масштабів антропогенної діяльності викликає необхідність запровадження проведення екологічної експертизи, та оцінки впливу екологічно-небезпечних об’єктів на навколишнє середовище.

   Зауважимо, що на Бурштинській ТЕС відомчий контроль за викидами в атмосферу повністю відсутній, що мотивується недостатньою оснащеністю відомчої лабораторії.

   Мало уваги надається проблемі впливу золо та шаховідвалів на атмосферне повітря шляхом вивітрювання та розсіювання вітровими потоками твердих часток різного ступеня дисперсності.

Як зазначалось вище, традиційно вважається, що при спалюванні вугілля на теплоелектростанціях утворюються оксиди азоту, сірки, вуглецю і тверді речовини. І тільки недавно, належну увагу почали звертати на проблему, пов’язану з тим, що у вугіллі може міститись велика кількість важких металів, які при його спалюванні разом з твердими частками викидаються у повітряне середовище. Всі підприємства, що спалюють не тільки вугілля, але і рідке паливо та природний газ, вважаються забруднювачами атмосфери важкими металами. Враховуючи об’єми викидів твердих речовин Бурштинською ТЕС дуже значними будуть і викиди важких металів цим підприємством.

  Крім того. у топки Бурштинської ТЕС, разом з вугіллям потрапляє значна кількість пустих порід (сланців), що містять домішки природних радіоактивних елементів, що в кінцевому результаті, після згорання вугілля. З труб ТЕС вилітають слаборадіоактивні частинки золи. Отже, має місце радіоактивне зараження атмосфери й земної поверхні. Щоправда, воно не таке шкідливе, як радіоактивне забруднення від АЕС, оскільки вугільні породи містять такі природні ізотопи, як уран, торій, і до яких пристосувався живий світ, не накопичуючи їх у своєму організмі.

Для Бурштинської ТЕС зменшення негативного впливу на атмосферне середовище може досягатися двома шляхами: вдосконаленням технологічного процесу та будівництвом пилогазовловлюючих пристроїв, та все-таки оптимальним варіантом є їх поєднання, Перший шлях не тільки скорочує викиди, але й економить сировину, продукцію, паливо та допоміжні матеріали; проте для Бурштинської ТЕС на даний час він нереальний. Тому для зменшення викидів планується реконструкція електрофільтрів на енергоблоках електростанції та будівництво сірко очисного обладнання. Крім того. подальший якісний та кількісний склад викидів теплоелектростанції залежатиме від якості вугілля та навантаження електростанції.

Звичайно, керівництво Бурштинської ТЕС постійно наголошує на тому,що ведеться модернізація приладів,контролюються викиди! Та насправді це не є щирою правдою, оскільки  діяльність керівництва ТЕС більше спрямована на примноження капіталовкладень,ніж на збереження стану довкілля, чи навіть на його покращення!

   Сховища Бурштинської теплоелектростанції вміщають достатньо твердого палива, щоб його вистачило на півтора місяці роботи підприємства. Запаси вугілля і мазуту постійно поповнюють. Таке паливо вигідне не лише підприємству, а й споживачам, адже з вартістю палива тісно пов’язана ціна електроенергії. На сьогодні її собівартість — 0,34 грн, українцям її продають на копійку дорожче. Європейці ж за електроенергію платять валютою і за значно вищим тарифом.

  Добре,звісно,що Україна може забезпечити себе енергетикою,що люди мають  робочі місця,розвивається зовнішньоекономічна сфера. Та чи варті ці фактори того,що імунітет населення підірвано, природа забруднена, збій термо режиму. Різке скорочення та мутація біорізноманіття! І  наостанок мені б хотілося нагадати,що ми живемо не в окремій державі,а на  планеті Земля!

Також Вам буде цікаво:

День Незалежності 2012. Як святкував Харків
  21 річницю незалежності нашої держави з розмахом святкував Харків....


...

Екологія та соціальний захист України
[caption id="attachment_9469" align="alignleft" width="207" caption="Автор Богдан Т.В."][/caption]   Твій шлях            ...

Євро 2012 минуло, а проблеми залишились (або прогулянка невідомими містами відомих вулиць Харкова)
Минуло вже більше місяця як закінчився чемпіонат з футболу Євро 2012,...

Нормативно-правова база
  У цьому розділі наводяться тексти нормативно-правових документів з питань, що...

       

1 Коментаріх до цієї публікації

  1. Олена пишет:

    сподобалося!!

Ваш відгук

Вам потрібно увійти, щоб залишити відгук.

Отримуйте всі новини сайту на свою поштову скриньку.
Це безкоштовно!
Просто вкажіть свою адресу.

Список спецкореспондентів
Нагадати пароль?

Відео тижня

Важливі матеріали

Киев Київ Одеса Погулянка ДАІ Долина Дтп Екологія та соціальний захист Львів Росія Савенко Н.І. Святошинський район Севастополь Тернопіль Соціальні новини Сталий розвиток Сталий розвиток технологій УБД мвд мвс музика міліція донбас днр ЦПР ЦТДЮГ кку корупція краматорськ позашкільна освіта ато батарейки вода гроші війна навчання україна суд утилізація сталий розвиток економіки сталий розвиток освіти сталий розвиток у світі сталий розвиток суспільства технологии фестиваль

Для показа облака WP-Cumulus необходим Flash Player 9 или выше.

Наші партнери

Автори порталу