Дендропарк «Олександрія» — одна з найдавніших та найцікавіших пам’яток садово-паркового мистецтва України кінця XVIII ст., національне надбання народу України.
Парк представляє собою цілісний ансамбль, в якому поєднуються творчі сили природи та людини. Парк в будь-яку пору року цікавий для відвідувачів своїми зеленими насадженнями, просторими галявинами, тінистими алеями, старовинною архітектурою, каскадами ставків, яких у парку налічується 25, водоспадами та фонтанами. Ансамбль парку доповнює своєю красою річка Рось, що омиває всю його південну частину.
Створенням цього дивовижного парку слід завдячувати Олександрі Василівні Енгельгардт (1754-1838), племінниці князя Г.О. Потьомкіна і дружині графа Франтішека Ксаверія Браницького. Останній подарував своїй коханій у 1784 році маєток, на землях якого пізніше і було створено парк «Олександрія».
Будівництво парку було розпочато близько 1784-1786 років. Автором генерального плану парку «Олександрія» був відомий французький архітектор Мюффо. В основу плану було покладено лісостеповий ландшафт та існуючі дубові насадження. Багато рослин для парку завозилися з Польші та інших країн Європи. Для будівництва парку з Європи були запрошені спеціалісти-паркобудівники.
В паркових композиціях було втілено три меморіальні цикли: на честь князя Потьомкіна, імператора Олександра І та Михайла Семеновича Воронцова, відомого полководця та адміністратора свого часу.
Однією з найоригінальніших архітектурних споруд парку є «Руїни», побудовані в кінці XVIII століття. Своїм виглядом вони нагадують руїни давньогрецьких споруд. Посередині споруди розташований оглядовий майданчик, з якого відкривається чудовий краєвид на річку Рось та острівець з фонтаном та статуєю Діви Марії, з’єднаний містечком через вузьку протоку.
Найцікавішим об’єктом є колонада «Луна», виконана у вигляді грецького амфітеатру. Споруда виконана у формі напівкруглої стіни з радіусом 16 метрів. Її фасад — це відкрита колонада з 14 колонами, які утворюють галерею. В часи Браницьких тут знаходилося зібрання мармурових скульптур та ваз. Перед спорудою розташований напівовальний майданчик зі скульптурою бога торгівлі Меркурія.
Ще одна мала архітектурна форма, що має назву «Китайский місток», розташована у західній частині парку. Таку назву вона дістала завдяки альтанці на містку, дах якої нагадує дахи китайських пагод. Місцевий ландшафт підкреслює екзотичний вигляд містка, з якого відкриваються гарні краєвиди на верхнє озеро з водоспадом та нижнє озеро.
Природні умови, рельєф місцевості парку сприяли успішному росту рослин. Ядром парку є вікова діброва. Окремі екземпляри мають вік 300-350 років. На Великій галявині росте 110 деревних видів рослин. Серед них — сімейне дерево Браницьких — чотиристовбурова сосна звичайна, яка росте з одного кореня, а далі, подібно генеалогічному дереву, розгалужується на чотири стовбури.
Трав’яниста флора Великої галявини нараховує 97 видів рослин, багато з яких знаходяться на межі зникнення і занесені в Червону книгу.
Атмосфера спокою та єднання з природою, яка панує у парку, де легко і спокійно дихається, дозволяє побачити на його алеях веселий і безтурботний гурт молоді, молодих матерів з немовлятами, закоханих молодят та літніх людей. Щорічно парк відвідують тисячі туристів з різних кутків нашої планети.
Тож і ви знайдіть для себе час і відвідайте цей чудовий закуток нашої рідної України, окуніться у світ єднання з природою і отримайте справжню насолоду і незабутні відчуття.
Також Вам буде цікаво:
● Екологічна катастрофа на Збручі: з невідомих причин загинуло 3 тонни риби (відео)Щонайменше три тонни загиблої риби виявили у річці Збруч на...
● Тернопіль запрошує на «Файне Місто»!
Хто знає, які фантастичні часи були в історії музичного руху...
● Заповідники Чернігівщини — в десятці найкращих
Природоохоронні установи Чернігівської області за підсумками оцінювання діяльності установ природно-заповідного...
● Гостиный двор. Киев
Уже несколько лет одно из самых прекрасных зданий на Подоле...
● 23 вереся — Полтава святкує День міста. Фоторепортаж з вулиць.
23 вересня - День міста Полтави ,...