Чи вміємо ми відпочивати, або екотуризм у дії

Рубрика | Головні новини, Полтавська область

29 08 2012, матеріал підготував кореспондент Yaro

 

Що необхідно сучасній людині? Здається, у тому соціальному вирі, в який потрапляє більшість з нас, найперша потреба полягає у якісному і, можна сказати, справжньому відпочинку.

Неякісне харчування, лямблії у печінці, постійний стрес, шумове забруднення та багато інших факторів спонукають людей шукати затишку не лише у власній оселі, а все частіше в іншій країні, іншій культурі й традиціях.

 

Як у них?

Недарма, туризм з кожним роком стає все більш популярним, і вже зараз входить у трійку лідерів світових галузей, на рівні з переробкою нафти та автомобілебудуванням. Туристичну індустрію називають найбільш прибутковим і динамічним сектором сучасного господарства. Його частка становить приблизно 10% світового валового національного продукту, 7% світових інвестицій, 11% споживчих витрат і 5% усіх податкових зборів. У 2010 році надходження від туризму у світі становить понад трильйон євро.

За прогнозами ВТО, бурхливий розвиток виїзного туризму ще тільки очікується. Найбільшими країнами-постачальниками туристичних потоків стають США, країни Європи, як-то Німеччина, Великобританія, а також східні Японія, Китай. Характерно, що у туристів зростає інтерес до культур інших народів, а достатня кількість реклами, доступність інформації, сервісу та якості продукції, дозволяє пересічним громадянам краще розуміти один одного. Таким чином, у галузі туризму можна створювати нові робочі місця, підвищувати податкові надходження, з іншого боку – покращується якість життя.

Як у нас?

Розвиток національної туристичної інфраструктури в Україні має всі шанси бути однією з бюджетноформуючих складових. Нині найпопулярнішими є такі види туризму, як оздоровчий, культурно-пізнавальний і з активним способом пересування, зокрема, водний та кінний. Але найперспективнішим вже зараз стає сільський зелений туризм, або екотуризм. Його підтримку задекларували й українські урядовці, хоча окремого чіткого й функціонального законодавства в Україні досі немає.

 

Зрозуміло, що змагатися із розвиненими обсягами туристських потоків на популярні морські курорти чи у європейські столиці, цей вид відпочинку поки не має змоги, але його значущість та важливість – очевидна.

Перспективність чи занепад?

Наразі через законодавчу неврегульованість основною складовою управління туризмом стають регіональні програми стимулювання розвитку туристичної галузі та такі, що перебувають в активній розробці, як, наприклад, Програма соціального розвитку села. Для України – це стає нагальною проблемою, бо села – центри народної мудрості та ремесел – вимирають. Вік їхніх жителів невпинно зростає, а молодь їде у великі міста, де підпадає під вплив урбанізованості.

Отож, саме опрацювання етнографічних маршрутів найближче пов’язують із сільським зеленим туризмом. А загальним і зрозумілим для кожного має стати поняття «environment sustainability» – гармонійного співіснування з природою.

Сільський зелений туризм має й іншу назву – «селянська гостинність».

Важливим є використання культурної спадщини та мистецтва у туризмі. Головною метою таких поїздок стає знайомство із культурним середовищем, а це і живописний ландшафт, прикладне та театральне мистецтво. Наприклад, Полтавщина відома світові не лише іменами великих митців, а і особливим природним і національним колоритом. Тут, як і в кожному регіоні, є у сільській місцевості власний своєрідний побут, цінності, традиції та події. На території області є місця, де виявлені рідкісні види флори та фауни, в тому числі занесені до Червоної книги України та Бернської конвенції про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі. Важливе значення для збереження чисельності диких звірів має також моніторинг мисливської фауни: олень, кабан, заєць, козуля тощо – а це і мисливство, і рибальство, і просто споглядання за тваринами у природньому середовищі.

У чому ж таки полягають переваги та недоліки сільського зеленого туризму? Базовою метою екотуризму є активне відкриття дикої природи, традицій і культури, їх глибоке пізнання й сприйняття. Утверджується поняття агроекологічного сільського зеленого туризму: відпочинок в оселях, де власники самі вирощують сільськогосподарську продукцію із застосуванням екологічних методів. Відпочинок на сільських територіях передбачає розвиток нових і сформованих туристичних маршрутів, місць та видів відпочинку. До переваг також належить невелика ціна за послуги екотуризму, а в додачу – єднання з природою, чисте повітря, зміна обстановки, екологічне харчування. Часом неможливо знайти тихого місця без гуркоту машин, а також стресу, що його отримує «людина міста».

Відпочинок у сільській місцевості дозволяє відновити здоров’я та отримати відповідне психологічне розвантаження, наприклад, подоївши корову.

Найбільшим недоліком щодо умов розвитку сільського зеленого туризму в Україні є те, що незважаючи на перспективність діяльності, ця ніша дуже слабко освоєна як плановий бізнес на туристському ринку, хоча вже і привертає увагу закордонних туроператорів. Щоправда, туристичні потоки більше спрямовані на бази гірськолижного відпочинку, або в екстремальні регіони – Чорнобиль.

Утім, для залучення як іноземних, так і місцевих туристів, які б охоче ознайомилися з усіма принадами навіть реіону, в якому самі проживають – не варто прикладати безліч зусиль. Владі варто не заважати, а на початковому рівні сприяти ініціативам приватних ентузіастів, наприклад, у видачі земель під особисте селянське господарство. Окрім цього, є й інші механізми, що при бажанні й прагнення наживи, можна ефективно втілити навіть у депресивних районах областей України.

Також Вам буде цікаво:

Гостиный двор. Киев
Уже несколько лет одно из самых прекрасных зданий на Подоле...

23 вереся — Полтава святкує День міста. Фоторепортаж з вулиць.
23 вересня - День міста Полтави               ,...

Евромайдан в Запорожье (фоторепортаж).
Без комментариев. 26.01.2014г.                           ...

Запорожская епархия Украинской Православной Церкви прошли Крестным ходом по центральной улице своего города (фоторепортаж)
25 февраля, в Запорожье прошел крестный ход, организованный Запорожской епархией...

Документи видавництва
...

       

Ваш відгук

Вам потрібно увійти, щоб залишити відгук.

Отримуйте всі новини сайту на свою поштову скриньку.
Це безкоштовно!
Просто вкажіть свою адресу.

Список спецкореспондентів
Нагадати пароль?

Відео тижня

Важливі матеріали

Киев Київ Одеса Погулянка ДАІ Долина Дтп Екологія та соціальний захист Львів Росія Савенко Н.І. Святошинський район Севастополь Тернопіль Соціальні новини Сталий розвиток Сталий розвиток технологій УБД мвд мвс музика міліція донбас днр ЦПР ЦТДЮГ кку корупція краматорськ позашкільна освіта ато батарейки вода гроші війна навчання україна суд утилізація сталий розвиток економіки сталий розвиток освіти сталий розвиток у світі сталий розвиток суспільства технологии фестиваль

Для показа облака WP-Cumulus необходим Flash Player 9 или выше.

Наші партнери

Автори порталу