Солоні сльози Солотвина

Рубрика | Головні новини, Закарпатська область

23 08 2012, матеріал підготував кореспондент igala

        На відміну від прикарпатського Борислава, колись оспіваному Іваном Франком, закарпатському смт. Солотвино зараз не до сміху. Нині багатьом  мешканцям тут натомість залишається лити, мабуть, сльози – солоні  в прямому сенсі. Адже колись широко відомий хворим на астму не тільки на теренах колишнього СРСР, але й у всій Європі, місцевий лікувальний курорт фактично втратив головну свою принаду — унікальну підземну соляну алергологічну лікарню. Більше того – фактично припинили своє існування й солотвинські солевидобувні промисли, які свого часу забезпечували роботою чималу частину тамтешнього наслення.  На жаль, сьогодні околиці Солотвина – зона екологічного лиха, яке за певних обставин загрожує залишити від селища хіба що географічну назву.

Біда не ходить сама

      Чимало жителів селища незабаром мають переселити у сусідню Тереблю. Таке рішення ухвалили депутати обласної ради через те, що Солотвино стрімко провалюється під землю. Наразі тут мешкають більше 10 тисяч городян, з них півтори тисячі — у екологічно небезпечній зоні. «Зсуви ґрунту в селищі активізувалися ще у 2004 році, відколи почастішали аварії на найбільшому в Центральній Європі солеруднику, — розповідає селищний голова Юрій Ухаль. — Зараз точно ніхто не може підрахувати, але аби вберегти наші будинки, потрібні сотні мільйонів гривень».  За попередніми оцінками, лише на ліквідацію існуючих провалів (загальний обсяг — два мільйони кубометрів) необхідно 180-200 мільйонів гривень. Загальна ж орієнтовна вартість відновлювальних робіт в Солотвино становить  майже 350 мільйонів гривень.

             Загалом видобуток солі на родовищі здійснювали  понад 200 років. За період експлуатації було побудовано 9 шахт, але 7 з них тепер вже ліквідовано шляхом затоплення. Хоча провалюватися під землю селище почало близько 10 років тому, однак відколи солерудник зупинився й прісну воду з відпрацьованих горизонтів перестали відкачувати, ситуація через цю злочинну недбалість вийшла з-під контролю. Вода тепер невпинно розмиває соляний купол, над яким розкинулось містечко, від чого утворюються нові карстові провалля.

         Тому нині у зоні ризику в Солотвино опинилися: 292 житлових будинки, школа, лікарня та сільські комунікації. В радянську минувшину селище приймало щороку по 5 тисяч хворих на астму та алергію. В соляних копальнях на глибині трьохсот десяти метрів діяли дві унікальні лікарні — обласна й загальнодержавна. Ще донедавна підземні відділки цієї лічниці  працювали. Нині ж  вода заповнила підземні приміщення, а вхід просто завалився. Без роботи залишились і шахтарі – відтоді, як декілька років тому в місцевих копальнях припинили видобувати сіль, вони теж працювали в лікарні. Спускали під землю пацієнтів.

              А переселення в Тереблю навряд чи дасть солотвинським шахтарям нові робочі місця, попри існуючі там родовища кам’яної солі. Вони сьогодні є об’єктом лише попередньої геологорозвідки й до промислової розробки пройде ще не один і не два роки. А на погляд солотвинської громади, чималі кошти, передбачені на переселення та відповідне житлове будівництво, краще було б використати на припинення подальшої руйнації селища та його околиць.

Газ і «мертве море»

Загалом же небажання переселятися тут пояснюють не тільки природнім потягом до рідних домівок. Є й вагоміші й цілком матеріальні аргументи. Скажімо, місцеве населення досить швидко призвичаїлось до ситуації й почало облаштовувати свої «мінікурорти»  біля водойм, що утворились на місці обвалених шахт. У Солотвино є чимало старих і нових озер, що утворилися на місці колишніх соляних копалень. Найбільше з них – озеро Кунігунда, що з’явилося ще у 1903 році. Сьогодні у селищі — безліч мікроготелів,  розрахованих на 8-10 номерів. У кожному – власна кав’ярня зі стравами національної та європейської кухні. Саме вони, приваблюють чисельних туристів, котрі мають можливість поєднати в Солотвино «приємне з корисним» — і пролікуватись, і відпочити. Саме ж плесо Кунігунди майже нічим  не поступається знаменитому Мертвому морю в Їзраїлі. Втопитися тут не вийде – вода сама виштовхує тіло на поверхню. А місцева ропа та лікувальні грязі нічим не гірші від тих, що на знаменитому середиземноморському курортові.

До того ж Солотвино, напевно, єдиний населений пункт у Закарпатті, який забезпечує себе власним природнім газом. Ще в 1989 році поблизу селища відкрили солідне газородовище й тоді ж пробурили три свердловини. З того часу своє «блакитне паливо» тут використовують і для опалення, й для кухні. Й хоч місцеве «блакитне паливо» не таке калорійне, як імпортований до України тюменський газ, але цілком придатне для  згаданих потреб. Тому солотвинці за спожитий газ сплачують значно менше, ніж всі інші закарпатці. А це, погодьтеся, чимала перевага як для готельного бізнесу, так і для родинного бюджету. Щоправда, через карстові провали дві зі згаданих свердловин вийшли з ладу, тому сьогодні доморослим газом користується тільки мікрорайон багатоквартирних будинків. Проте нещодавно поза зоною провалля пробурили декілька нових свердловин, чого цілком вистачатиме для повної  енергетичної автономії.

Тому,  якщо теперішня влада докладе достатньо зусиль для екологічного порятунку селища, вдячне Солотвино в подальшому в держави пільг і преференцій циганити не буде.

Ігор Галущак

Також Вам буде цікаво:

Робота з неповною зайнятістю. Шукаємо відповідальну дівчину.
ТЕРМІНОВО! Для роботи з спецкореспондентами в Шевченковському районі запрошуємо відповідальну дівчину....

Нормативно-правова база
  У цьому розділі наводяться тексти нормативно-правових документів з питань, що...

Глобальне потепління може привести до серйозних повеней у найближчі роки
Зміна клімату може призвести до сильної спеки і потужним повеней...

Умови роботи та отримання посвідчення
Кореспондент видавництва «Екологія та соціальний захист України» здійснює свою діяльність...

Права журналіста
Права журналіста редакції встановлені статтею 26 Закону України «Про друковані...

       

Ваш відгук

Вам потрібно увійти, щоб залишити відгук.

Отримуйте всі новини сайту на свою поштову скриньку.
Це безкоштовно!
Просто вкажіть свою адресу.

Список спецкореспондентів
Нагадати пароль?

Відео тижня

Важливі матеріали

Киев Київ Одеса Погулянка ДАІ Долина Дтп Екологія та соціальний захист Львів Росія Савенко Н.І. Святошинський район Севастополь Тернопіль Соціальні новини Сталий розвиток Сталий розвиток технологій УБД мвд мвс музика міліція донбас днр ЦПР ЦТДЮГ кку корупція краматорськ позашкільна освіта ато батарейки вода гроші війна навчання україна суд утилізація сталий розвиток економіки сталий розвиток освіти сталий розвиток у світі сталий розвиток суспільства технологии фестиваль

Для показа облака WP-Cumulus необходим Flash Player 9 или выше.

Наші партнери

Автори порталу