Як вирішують проблему з побутовим сміттям в Європі

Рубрика | Екологічні новини, Цікаві метаіали

Мітки | , ,

08 06 2015, матеріал підготував кореспондент Євген Лоюк

Переробка побутових відходів в розвинених країнах  світу вже давно стала високотехнологічним процесом. Величина залишкового матеріалу після переробки становить кілька одиниць відсотків. Причому відходи не бездумно спалюються. Переробка сміття відбувається з утворенням електрики та тепла, які використовуються як населенням, так і промисловістю. Зокрема у Швеції програма переробки побутових відходів в електрику і енергію для обігріву  набрала таких обертів, що на звалища країни відправляється тільки 4% сміття. Решта 96% або переробляється, або відправляється у сміттєспалювальні печі

На спеціальних підприємствах відходи спалюються, за рахунок цього нагрівається вода, яка обігріває житлові та адміністративні будівлі (забезпечуючи 20% центрального опалення в Швеції). Крім того, частина одержуваної енергії використовується для вироблення електрики, яка живить приблизно чверть мільйона будинків.

Швеція вже давно лідирує у цій галузі серед інших європейських держав. Деякий час тому чиновники з Організації по збору та утилізації відходів (Avfall Sverige) зрозуміли, що країна виробляє недостатньо сміття для забезпечення власних енергетичних потреб. Щоб вирішити проблему, фахівці організували імпорт відходів з інших країн. Тепер Швеція буде щорічно забирати у сусідів приблизно 800 тисяч тонн сміття. Більшу його частину постачатиме Норвегія. Цій країні спалювати свої відходи обходиться дорожче, ніж переправляти їх Швеції і при цьому доплачувати за переробку. Втім, у цій радісній для будь-якого еколога картині не всі фарби райдужні. Так, спалювання сміття призводить до викиду в атмосферу діоксинів, які становлять загрозу для навколишнього середовища. Крім того, в золі міститься чимало важких металів. Цей побічний продукт перетворення відходів в енергію необхідно відправляти на все ті ж звалища, тому він експортується назад до Норвегії. Катаріна Остлунд (Catarina Östlund), старший радник Агентства охорони навколишнього середовища (Naturvårdsverket), впевнена, що з часом провідним державам Європи не буде вистачати власного сміття для переробки. Тоді доведеться налагодити імпорт сміття з Італії, Болгарії, Румунії чи країн Балтії, які славляться своїми гігантськими звалищами і відсутністю сміттєпереробних заводів. Незважаючи на ситуацію, що склалася, Катаріна вважає, що Швеції потрібно зменшувати кількість вироблених відходів. «Нинішнє рішення гарне лише в короткостроковій перспективі. Нам потрібен новий підхід до повторного використання та переробки сміття», — каже Остлунд. 

1352275210_o_697870

А як справи в інших європейських країнах?  У Німеччині з 2005-го, а у Швейцарії та Австрії з 2008 року взагалі закриті всі сміттєзвалища. Після закриття сміттєзвалищ їх власників зобов’язали ще протягом 50 років відводити дренажні води і газ, які виділяються при гнитті сміття. Куди ж дівається сміття в цих країнах?  Його майже повністю переробляють. Залишається лише три відсотки для поховання на звалищах. Що саме? Залишається грунт від розкопки котлованів – у них це вважається сміттям; будівельні відходи – пісок, щебінь, гравій та інші інертні відходи, які не завдають шкоди природі. Такі відходи ще дозволено звозити на колишні сміттєзвалища і прикривати ними органічні та іншого походження речовини, які там  накопичені. А далі зі сміття виділяють скло, метал усіх типів, деревину – дошки, плити, фанеру, тощо. Усе це подрібнюється на щепу, з якої видаляються   металеві частини – шурупи, цвяхи, дверні замки і ручки й тому подібні речі,  а щепу  потім продають. На  сміттєпереробних підприємстваах Швейцарії, наприклад, щепу експортують до Німеччини для спалювання в котельнях і теплових електростанціях. Після видалення всіх корисних речовин, які можна використати для подальшої переробки, залишається приблизно половина сміття, яке спалюється. Лише в одній невеличцій Швейцарії є тридцять спалювальних заводів. Крім того, вся цементна промисловість Німеччини, Швейцарії та Австрії працює на спалюванні сміття і автопокришок.

Сміттєспалювальний завод нагадує  сучасний супермаркет – такі там чистота і порядки. Спалюється, до речі, на тих заводах і мул, який накопичується на очисних спорудах каналізації. Відповідно до законів європейських держав за переробку та утилізацію сміття платить той, хто це сміття створює. Кожен громадянин Швейцарії, Австрії, Німеччини щомісячно сплачує певну невелику суму щоб у нього забирали сміття.

У визначений день швейцарці ось так виставляють макулатуру на тротуарі біля своїх дверей, звідки її забирають на сміттєсортувальний завод

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Поверхня рекультивованого сміттєзвалища. Під цією травою сміття залягає аж до глибини 35 метрів.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

В допитливого читача може виникнути логічне запитання: чи не стане спалювання сміття на сучасному заводі новою загрозою для екології? Це оманлива пересторога. Розглянемо на прикладі сміттєспалювального заводу, який обслуговує територію на 300 тисяч мешканців. Кількість діоксину, який отримують люди, котрі живуть поруч із заводом, за все їхнє життя менша, ніж отримає та людина, котра тиждень просидить у барі, де курять. Тому майбутнє саме за такими технологіями.

1321905988-random1344-21_11_11

Також Вам буде цікаво:

Екологічна катастрофа на Збручі: з невідомих причин загинуло 3 тонни риби (відео)
Щонайменше три тонни загиблої риби виявили у річці Збруч на...

Мистецтво — наша зброя! під таким гаслом прогримів на всю хмельницьку область фестиваль музики та стріт-арту “Республіка 2012”.
Головною ідеєю фестивалю була спроба зосередити увагу молоді на культурно-соціальних...

Украина святкує 27-у річницю проголошення незалежності, центральна подія дня — військовий парад на Хрещатику.
Украина святкує 27-у річницю проголошення незалежності, центральна подія дня - військовий...

Журналісти, блоггери, користувачі соціальних мереж і АТО — Коли слово коштує життя.
  Пронуємо переглянути це відео, для нерозповсюдження секретної військової інформації.   https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=CFHU4EFlX7U...

С Новым годом!
                   ...

       

Ваш відгук

Вам потрібно увійти, щоб залишити відгук.

Отримуйте всі новини сайту на свою поштову скриньку.
Це безкоштовно!
Просто вкажіть свою адресу.

Список спецкореспондентів
Нагадати пароль?

Відео тижня

Важливі матеріали

Киев Київ Одеса Погулянка ДАІ Долина Дтп Екологія та соціальний захист Львів Росія Савенко Н.І. Святошинський район Севастополь Тернопіль Соціальні новини Сталий розвиток Сталий розвиток технологій УБД мвд мвс музика міліція донбас днр ЦПР ЦТДЮГ кку корупція краматорськ позашкільна освіта ато батарейки вода гроші війна навчання україна суд утилізація сталий розвиток економіки сталий розвиток освіти сталий розвиток у світі сталий розвиток суспільства технологии фестиваль

Для показа облака WP-Cumulus необходим Flash Player 9 или выше.

Наші партнери

Автори порталу