2 травня. Чи є довіра до ГПУ?

Рубрика | Головні новини, Одеська область

23 04 2015, матеріал підготував кореспондент Володимир Саркісян

 86a26d7-boynya-v-odesse Незабаром мине рік з часу страшної трагедії, яка відбулася в Одесі 2 травня 2014 року. Впродовж лише 4 годин в масових сутичках на вулицях міста загинуло 48 осіб і не менш ніж 300 зазнали поранень різної ступені тяжкості.

Розслідування кримінальної справи одразу після 2 травня почало місцеве слідче управління, однак 4 травня наказом Міністра МВС кримінальне досудове провадження було передане до Головного слідчого управління МВС України. До слідчо-оперативної групи на чолі із полковником МВС Н.Б.Рудницьким увійшли співробітники ГСУ, які не мають відношення до одеського міліцейського осередку. Зважаючи на повну недовіру до державних установ і великий громадський попит на інформацію, за ініціативою нового голови ОДА Ігоря Палиці була створена громадська комісія з журналістів і волонтерів-експертів “Група 2 травня”, яка почала власне незалежне розслідування подій.

Чутки, міфи,  зловісні інсинуації супроводжують розслідування подій 2 травня і негативно впливають на суспільну злагоду в громаді.

Позиція повного мовчання, відмови від співпраці із журналістами і громадськістю, яке зайняло слідство з самого початку, нанесло великої шкоди і громадянському миру в Одесі, і іміджу України в світі, бо плітки і відверті інформаційні атаки, які почалися вже наступного після подій дня, не припиняються і досі. На жаль, обов’язок боротися із міфами офіційні структури України і Одещини поклали виключно на громадську “Групу 2 травня”. Члени групи неодноразово спростовували ці плітки, виходячи із власних експертних знань і досліджуючи походження кожного міфу.

І от нарешті, напередодні роковин трагедії, Генпрокуратура спромоглася зробити офіційну заяву. В більш чи менш спотвореному вигляді її передрукували центральні ЗМІ, але і в оригінальному повідомлені Управління зв’язків з громадськістю ГПУ багато рядків викликає подив. От що каже перший заступник Генпрокурора В.Гузир:

“Як наслідок, в районі Грецької площі отримало вогнепальні поранення 18 осіб, з яких 6 загинуло. Під час пожежі в Будинку профспілок загинуло 42 особи, з яких 10 отримали тілесні ушкодження внаслідок падіння, намагаючись врятуватись від пожежі і 32 — загинули внаслідок отруєння чадним газом і продуктами горіння. Всього під час масових заворушень понад 250 осіб отримали тілесні ушкодження”.

Однак, за даними судово-медичних досліджень, від падіння з висоти загинуло лише 8 осіб, один з них — депутат обласної ради В.Маркін —  помер вже в лікарні. 32 тіла загиблих дійсно виявлені під час огляду будівлі, а двох чоловіків, які ще подавали ознаки життя, було також госпіталізовано — вони померли в лікарні від значних опіків тіла.

Стосовно отруєних чадним газом і продуктами горіння, дані теж варто уточнити. Згідно із тими ж самими висновками судово-медичних експертів, 9 людей отруїлися чадним газом, смерть 3 настала внаслідок опіків органів дихання та значних опіків тіла, 6 померло від опіків тіла і органів дихання разом із отруєнням невстановленими газами димами та випарами, 14 — від отруєння невстановленими газами, димами та випарами. Всі ці дані оприлюднив ще 20 липня начальник КУ “Одеське бюро судово-медичних експертиз” професор Григорій Кривда. Саме такі розпливчасті формулювання причин загибелі постраждалих не тільки обурювали суспільство на протязі останніх 11 місяців, але й стали причиною багатьох міфів стосовно бойових газів, які нібито використовувалися на місці подій. На жодні пояснення, хоча б про ці останні 14 висновків — про походження “невстановлених газів”, про те, звідки виникла саме така форма діагнозу, ані слідство, ані судові медики за весь час не спромоглися.

Експерти “Групи 2 травня” лише 17 квітня оприлюднили уточнені причини смерті людей в Будинку профспілок вже на основі деяких даних, зібраних самотужки під час власного журналістського розслідування.

Саме за цими висновками, всі 14 смертей, які буцімто були викликані підозрілими “невстановленими газами, димами та випарами” розділилися на 2 групи: отруєння чадним газом (ще 9) і смерті від опіків органів дихання. Ця картина повністю відповідає динамиці пожежі, яку в межах власної пожежно-технічної експертизи також провели експерти журналістської комісії.

“Група 2 травня” також відтворила повністю хронологію подій того фатального дня і оприлюднила її 21 квітня. 

Зібраний матеріал і експертні висновки дозволили зробити за рік те, що офіційне слідство, яке має повний доступ до інформації і набагато більше повноважень, ніж громадська ініціатива, за цей час не спромоглося. Здається, невипадково ГПУ вирішило оприлюднити свою заяву тільки зараз, дочекавшись даних громадської комісії, бо навіть міжнародні місії ООН і ОБСЄ зауважують: “Група 2 травня знає набагато більше, ніж всі слідчі органи України”.

Також Вам буде цікаво:

Про побиття журналістів або реальність без прикрас
Останніми днями фактично в кожному випуску новин на ТБ говорять...

 
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ П О С Т А Н О В...

«ДОБРО І МИЛОСЕРДЯ».
Публікуємо з благословіння архієпископа Запорізького і Мелітопольського Луки. Випадок...

ЗАЛІЗНИЦЯ 2012
Залізниця рідна мати – не вкрадеш не будеш мати!! Під таким...

На директора ЦПР Святошинського району відкрито кримінальну справу.
  Справа про позашкільну освіту по-святошинськи впевнено рухається до логічного...

       

Ваш відгук

Вам потрібно увійти, щоб залишити відгук.

Отримуйте всі новини сайту на свою поштову скриньку.
Це безкоштовно!
Просто вкажіть свою адресу.

Список спецкореспондентів
Нагадати пароль?

Відео тижня

Важливі матеріали

Киев Київ Одеса Погулянка ДАІ Долина Дтп Екологія та соціальний захист Львів Росія Савенко Н.І. Святошинський район Севастополь Тернопіль Соціальні новини Сталий розвиток Сталий розвиток технологій УБД мвд мвс музика міліція донбас днр ЦПР ЦТДЮГ кку корупція краматорськ позашкільна освіта ато батарейки вода гроші війна навчання україна суд утилізація сталий розвиток економіки сталий розвиток освіти сталий розвиток у світі сталий розвиток суспільства технологии фестиваль

Для показа облака WP-Cumulus необходим Flash Player 9 или выше.

Наші партнери

Автори порталу